A cseresznyelégy és a dióburok-fúrólégy elleni védekezési lehetőségek.
A két kártevő légyfaj hasonló „életvitelű”, így az ellenük történő védekezés is hasonló elvre épül, amelynek gyakorlati szempontból három fő fázisa van.
Megelőzés: A fák alatt, a talajban telelő inaktív állapotú bábok ellen sem biológiailag sem kémiailag nem tudunk védekezni, viszont kora tavasszal, a fagyok elmúltával megkezdhetjük ellenük a mechanikai védekezést. Már egy-két rotálással, talajforgatással is jelentősen gyéríthetjük őket, mert a felszínre kerülve gyorsan elpusztulnak, de sajnos ez a módszer nem tökéletes és nem is mindenütt kivitelezhető! A füvesített, vagy talajtakart területeken nyilvánvalóan más módon kell beavatkoznunk, még a bábból kifejlődő legyek kirajzása előtt. Mindkét kártevő mozgó alakjai ellen hatékonyan alkalmazható az Artis® Pro mikrobiológiai termék, amely a Beauveria bassiana gomba spóráit tartalmazza. Ez a hasznos gombafaj rovarparazita életmódja és az általa termelt metabolitok (pl: beauvericin) révén összetett módon, biológiailag képes jelentősen csökkenteni a talajban lévő aktív állapotú rovarok (lárvák és imágók) egyedszámát, ezzel megelőzve a későbbi kártételüket. A cseresznyelégy esetében a rajzási időszak április közepétől akár júliusig is elhúzódhat. A gyakorlatban jellemzően május elején-közepén (régiónként és talajtípusonként is erősen változó) javasolt megkezdeni az első kezelést, amennyiben a talajhőmérséklet már eléri a 10-12 °C fokot, és a gyümölcsfa fajtajellegétől függően (koraiság, érésidő, stb ) nyár közepén, ősz elején kell megismételni, mielőtt még a károsított termésből kihulló lárvák levonulnának a talajba bebábozódni. Ennek a második kezelésnek a jó időzítése még fontosabb az elvárt hatékonysághoz, ugyanis míg tavasszal a kifejlett imágók gyorsan, akár percek, esetleg félóra alatt törnek át a talajrétegen a kirajzáshoz, addig ilyenkor a lárvák csak lassan, akár több óra leforgása alatt érik el a 3-5 cm-es bebábozódási mélységet, azaz sokkal hosszabb az az időtartam, amíg a hatóanyaggal érintkeznek.
A dióburok-fúrólégynél a rajzás jellemzően körülbelül 3-4 héttel később várható mint a cseresznyelégynél, és jóval lassabban is zajlik le, akár októberig elhúzódhat. Mivel az Artis® Pro hatástartama megközelítőleg 1 hónap, a cseresznyével ellentétben a diónál sajnos nem elég a két kezelés! Az időjárási körülmények függvényében akár 3-4, azaz május végétől szinte folyamatos, havi ismétlésű talajkezelés is szükséges lehet a megfelelő hatásfok fenntartásához. Minden kezelésnél 2 dkg/100 m2 a szükséges és elégséges dózis, amit a fák alatti, a lombkorona nagyságával megegyező teljes alapterületre kell egyenletesen kipermetezni, majd öntözővízzel bemosni a talajba. Az eső előtti kijuttatás is megfelelő lehet, mert a spóra akár több napot átvészel a földfelszínen is, de nyilvánvaló, hogy amíg be nem kerül a talajba és ott ki nem csírázik (4-7 nap, a talajállapotoktól, pl: nedvesség és a hőmérséklettől függően) addig nem várhatunk tőle semmilyen hatást és ezt mindig figyelembe is kell venni a kijuttatás időzítésekor! Ha gyorsabb hatást akarunk elérni, akkor a spórák langyos, kézmeleg vízbe történő 1-3 napos beáztatása javasolt, (előcsíráztatás) viszont ez esetben a kijuttatás után egy minél gyorsabb bemosást igényel, mert a már beindult, aktív gombáknak árt az erős UV sugárzás!


Megfigyelés, előrejelzés: A kívülről betelepülő legyeket feromon alapú, és/vagy sárga ragacsos lappal is lehet csapdázni, amit mindig a felső lombkorona szintjére kell kihelyezni, a déli, azaz meleg oldalra. Évente ugyan csak egy-egy nemzedékük fejlődik, de mivel a rajzás a fent leírtak szerint május közepétől akár egészen október közepéig eltarthat (a dióburok-fúrólégy esetében), ebben az időszakban folyamatosan szemlézni kell a csapdákat és amennyiben indokolt, meg kell kezdeni a vegyszeres védekezést is!
Védekezés: Az imágók és a lárvák ellen hivatalosan engedélyezettek a lambda-cihalotrin hatóanyagú kontakt- és az acetamiprid-et tartalmazó felszívódó- hatásmódú szerek, valamint a dióburok fúrólégy ellen még egy spinozad hatóanyagú kontakt hatásmódú termék. A kritikus időszakban az időjárástól függően 7-10 naponta kell kezelni a növényeket és az acetamiprid hatóanyag esetében már a drónos kijuttatás is engedélyezett! Nagymértékben növeli a védekezések hatékonyságát, ha a permetszerekhez speciális növényi kivonat alapú csalogató anyagot is adagolunk, mert a vonzó szaghatása miatt a kártevők jóval nagyobb eséllyel találkoznak a kémiai hatóanyagokkal!